Depozyt notarialny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.
Podobnie do wielu transakcji, sprzedaż i kupno nieruchomości wiąże się ze sporym ryzykiem, które wynika z obowiązku zapłacenia z góry ustalonej kwoty. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją specjalne formy zabezpieczenia takie jak depozyt notarialny. Chociaż w wielu krajach rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością, w Polsce wciąż wzbudza mieszane uczucia. Czy depozyt notarialny jest bezpieczny?
Spis treści
- Depozyt notarialny — przepisy
- Zalety depozytu notarialnego
- Depozyt u notariusza — koszt
- Podsumowanie
Depozyt notarialny — przepisy
Depozyt notarialny jest regulowany przez ustawę o notariacie. Zgodnie z artykułem 108, na skutek transakcji dokonywanej w kancelarii notarialnej, notariusz może przyjąć na przechowanie pieniądze, a następnie przekazać je konkretnej osobie.
Aby złożyć depozyt notarialny, należy sporządzić specjalny protokół przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. W nim powinien być podany termin, w którym zadeklarowana w umowie kwota zostanie wpłacona i zaksięgowana na rachunku notariusza. Wspomniany wyżej protokół opisuje warunki (np. wydanie nieruchomości lub podpisanie umowy przyrzeczonej), które należy spełnić, aby środki zostały przelane na wskazany adres.
Wiele osób niepotrzebnie zastanawia się, czy depozyt notarialny jest bezpieczny. Rozwiązanie to jest stworzone z myślą o kupujących, kiedy całość lub część zakupów jest finansowana ze środków inwestora.
Depozyt notarialny stanowi zabezpieczenie dla obu stron transakcji — sprzedawca może być pewien otrzymania ustalonej kwoty, a kupujący może spać spokojnie, wiedząc, że nieruchomość zostanie mu przekazana, jeśli spełni konkretne warunki.
Zalety depozytu notarialnego
Chociaż ta forma zabezpieczenia wciąż nie ma zbyt wielu zwolenników w Polsce, warto z niej skorzystać.
Korzyści dla inwestora
Osoby inwestujące w nieruchomości często muszą odkładać pieniądze przez lata, a zakup wiąże się dla nich z długoletnim kredytem. Depozyt notarialny to prosty sposób na upewnienie się, że nieruchomość faktycznie trafi w ręce kupującego po spełnieniu określonych warunków.
Co więcej, kupujący nie ma obowiązku wpłacania ustalonej kwoty na rachunek bankowy przed zawarciem ostatecznej umowy, co minimalizuje ryzyko utraty dużych kwot w przypadku nieuczciwości sprzedającego, a dodatkowo daje inwestorowi więcej czasu na zorganizowanie środków. Kupujący może być spokojny, wiedząc, że jego pieniądze zostaną przelane na konto sprzedającego tylko, kiedy spełni on wszystkie warunki umowy.
Czy depozyt notarialny można zwrócić? Okazuje się, że tak. Jeśli warunki umowy nie zostaną spełnione, pieniądze trafią z powrotem na konto inwestora.
Korzyści dla sprzedającego
Depozyt notarialny to zabezpieczenie również dla sprzedającego. Gwarantuje on, że sprzedający otrzyma ustaloną kwotę, nie będzie stratny na transakcji i nie musi obawiać się nieuczciwych posunięć ze strony kupującego.
Depozyt u notariusza — koszt
Sporządzenie przez notariusza odpowiedniego depozytu notarialnego, czyli protokołu z przyjęcia pieniędzy, niesie za sobą pewne koszty, które wynikają z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 237).
Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, koszt sporządzenia depozytu notarialnego to połowa stawki maksymalnej dla danej kwoty, plus podatek VAT.
Podsumowanie
Notariusz to osoba zaufania publicznego, a skorzystanie z jego usług może zapewnić nam spokój, którego potrzebujemy. Duże inwestycje niosą za sobą spore ryzyko, dlatego warto przygotować się na różne scenariusze i skorzystać z depozytu notarialnego, dzięki któremu sprzedający otrzyma należną kwotę, a kupujący będzie mógł cieszyć się swoją własną nieruchomością.
Zastanawiasz się, czym jest gotowiec inwestycyjny? Przeczytaj nasz artykuł!