Zakup mieszkania na firmę pod wynajem – co warto wiedzieć?
Spis treści
- Zakup mieszkania pod wynajem – na firmę, czy prywatnie?
- Zakup mieszkania na firmę pod wynajem – regulacje prawne i aspekty podatkowe
- Zakup mieszkania na firmę – finansowanie
- Kiedy zakup mieszkania na firmę jest konieczny?
Zakup mieszkania na firmę pod wynajem to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Dlaczego? Ulokowanie kapitału w nieruchomości jest nie tylko bezpieczne – umożliwia również uzyskiwanie dochodu pasywnego z tytułu najmu. Rynek nieruchomości cechuje się dużą stabilnością, dlatego lubią w niego inwestować przedsiębiorcy, którzy z oczywistych powodów nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka podczas planowania inwestycji. W tym artykule opowiadamy o zaletach i wadach takiego rozwiązania, a także prezentujemy najważniejsze informacje, które trzeba znać na temat zakupu mieszkania na firmę pod wynajem.
Zakup mieszkania pod wynajem – na firmę, czy prywatnie?
Zakup mieszkania pod wynajem może być korzystny zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm, zalety takich rozwiązań mogą się jednak od siebie różnić. Tym, co różni zakup mieszkania na firmę od zakupu prywatnego, jest możliwość wliczenia w koszty firmowe takiej transakcji oraz eksploatacji samego mieszkania – to pozwala znacząco zredukować wysokość podatku dochodowego. Jeśli kupujesz mieszkanie na firmę, możesz również wliczyć w koszty wysokość odsetek od kredytu hipotecznego. Jeśli z kolei przeznaczysz zakupione mieszkanie pod wynajem i będzie ono użytkowane jako miejsce, które służy działalności opodatkowanej, będziesz mieć również możliwość odliczenia podatku VAT. Zakup mieszkania na firmę to zatem ogromne korzyści finansowe dla Twojego przedsiębiorstwa.
Inne korzyści z zakupu mieszkania na firmę
Jakie jeszcze korzyści płyną z zakupu mieszkania na firmę? Ulokowanie kapitału w nieruchomościach często okazuje się po prostu znacznie bardziej opłacalną inwestycją niż wybór lokat bankowych czy obligacji. Z wynajmu nieruchomości można uzyskać naprawdę wysokie przychody, a ponadto można również liczyć na wzrost jej wartości w czasie.
Wyzwania płynące z zakupu mieszkania na firmę
Jak widać, zakup nieruchomości na firmę przynosi mnóstwo korzyści, ale może mieć również pewne wady. Pewnym problemem może być późniejsza sprzedaż mieszkania nabytego przez firmę. Osoby prywatne po 5 latach od nabycia nieruchomości mogą ją sprzedać bez konieczności uiszczania podatku – w przypadku przedsiębiorców takie regulacje nie obowiązują. Dochód ze sprzedaży mieszkania będzie wliczony w dochody firmy i jako taki będzie podlegać opodatkowaniu. Problematyczna może się również okazać konieczność zarządzania najmem – pozyskiwania najemców, przygotowywania nieruchomości pod wynajem i realizowania wielu innych wyzwań. Na szczęście można uniknąć zajmowania się tym samodzielnie – zapoznaj się z naszą ofertą zarządzania najmem.
Zakup mieszkania na firmę pod wynajem – regulacje prawne i aspekty podatkowe
Przedstawiamy kilka najistotniejszych aspektów związanych z obowiązującymi aspektami prawnymi i podatkowymi, które musisz znać, zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania na firmę.
Zakup mieszkania na firmę pod wynajem a VAT – co trzeba wiedzieć?
Jak wspominaliśmy, firma będzie miała prawo do odliczania podatku VAT tylko w przypadku, jeśli nieruchomość będzie wykorzystywana do osiągania przychodów opodatkowanych podatkiem VAT. Wynajem takiej nieruchomości w celach mieszkaniowych nie wchodzi zatem w grę. Masz jednak prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie nieruchomości, jeśli planujesz wynajem krótkoterminowy – jest on opodatkowany stawką 8%. Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, podatek VAT Cię nie obowiązuje, musisz jednak zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) – możesz go później odzyskać.
Zakup mieszkania na firmę – jakie formalności musi spełnić firma?
Istnieje kilka formalności, które przedsiębiorca musi dopełnić, decydując się na zakup mieszkania. Najpierw trzeba przede wszystkim obliczyć dokładnie wszystkie koszty takiego przedsięwzięcia i upewnić o tym, że firma jest w stanie je pokryć. Twoja firma musi posiadać również prawo do zakupu nieruchomości – jeśli prowadzisz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, informacja o tym, że ma ona prawo do zakupu nieruchomości, musi znaleźć się w umowie spółki.
Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości na firmę, sprawdź dokładnie księgę wieczystą mieszkania, aby upewnić się, że nie została ona obciążona hipoteką czy długami. Będzie trzeba zadbać również o to, aby wpisać do księgi firmę jako nowego właściciela nieruchomości.
Zakup mieszkania na firmę – finansowanie
Nie każda firma ma wystarczająco dużo wolnych środków na zakup mieszkania. Istnieją jednak sposoby na uzyskanie finansowania, a tym samym sfinalizowanie zakupu nieruchomości przez przedsiębiorstwo.
Kredyt hipoteczny
Podobnie jak osoby prywatne, również firmy mogą uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. To najpopularniejszy sposób na uzyskanie odpowiedniej ilości środków potrzebnych do zakupu nieruchomości. Zabezpieczeniem takiego kredytu staje się sama nieruchomość. Aby bank mógł udzielić kredytu hipotecznego firmie, musi ona posiadać zdolność kredytową oraz przedstawić odpowiednie dokumenty księgowe, które potwierdzają jej finansową kondycję.
Leasing nieruchomości
Inną ciekawą metodą na uzyskanie finansowania jest leasing nieruchomości. Firma dostaje prawo do użytkowania nieruchomości, jednocześnie uiszczając określone raty leasingowe. Po zakończeniu umowy firma może wykupić nieruchomość, do tego momentu przedsiębiorstwo nie jest jednak właścicielem mieszkania. Firmy leasingowe nie udzielają również finansowania na każdy obiekt, co może stanowić pewne ograniczenie.
Kiedy zakup mieszkania na firmę jest konieczny?
Istnieją sytuacje, w których zakup mieszkania na firmę jest koniecznością. Tak dzieje się na przykład, gdy kupowanie nieruchomości może być traktowane jako działalność gospodarcza. Jeśli kupujesz jedno lub dwa mieszkania pod wynajem, nie musisz dokonywać zakupu na firmę, ale jeśli zdarza Ci się robić to częściej, to dochód z wynajmu staje się dużą częścią Twoich ogólnych dochodów, dlatego zakup na firmę jest konieczny, aby wszystko zgadzało się z przepisami skarbowymi.
Zakup nieruchomości na firmę to dobry sposób na ulokowanie kapitału i osiąganie wysokich zysków z tytułu najmu, należy jednak pamiętać o ważnych aspektach prawnych i podatkowych przy jego dokonywaniu.