Sposoby inwestowania w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości należy do zdecydowanie najchętniej wybieranych przez Polaków opcji lokowania kapitału z myślą o zysku. Nie dzieje się tak bez przyczyny – nieruchomości mogą przynieść naprawdę spory dochód, a dodatkowo ich rynek cechuje się dużą stabilnością. To doskonała opcja dla tych osób, które dysponują dość dużym kapitałem, ale nie tylko. Bo chociaż mówiąc o lokowaniu kapitału w nieruchomościach, myśli się najczęściej o klasycznych formach, czyli zakupie mieszkania z myślą o późniejszej sprzedaży z zyskiem lub wynajmie, istnieje o wiele więcej skutecznych sposobów inwestowania w nieruchomości. Jakich? O tym opowiadamy w dalszych częściach artykułu.
Spis treści:
- Dlaczego warto znać różne sposoby inwestowania w mieszkania?
- Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości – 6 najważniejszych
Dlaczego warto znać różne sposoby inwestowania w mieszkania?
Na początek najważniejsze – dlaczego w ogóle warto znać różne sposoby na inwestowanie w nieruchomości? Odpowiedź jest prosta – dzięki temu można lepiej dopasować strategię do swoich możliwości oraz celów inwestycyjnych. Nie zawsze jest tak, że klasyczne sposoby na inwestowanie w mieszkania będą dla Ciebie odpowiednie. Być może nie masz tyle kapitału, aby móc go włożyć w zakup mieszkania – wtedy możesz zdecydować się na przykład na podnajem nieruchomości albo na inwestowanie w REIT-y. Chcesz szybko osiągnąć zyski? Być może dobrym sposobem inwestowania okaże się dla Ciebie flipping. Dobierając sposób inwestowania w nieruchomości do swoich możliwości i potrzeb, masz większą szansę na osiągnięcie sukcesu i dużego zwrotu z inwestycji.
Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości – 6 najważniejszych
Jakie sposoby inwestowania pieniędzy w nieruchomości można zatem wyróżnić? Zdecydowaliśmy się omówić kilka najważniejszych:
Zakup mieszkania z myślą o sprzedaży po dłuższym czasie
To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów na inwestowanie w nieruchomości. Inwestor kupuje mieszkanie z wiedzą o tym, że nieruchomości z biegiem czasu zyskują na wartości i że będzie mógł sprzedać je z zyskiem. Do tego czasu bardzo często w nim mieszka w nim sam, czasem również korzystają z niego jego dorosłe dzieci. Kupując mieszkanie z myślą o sprzedaży po dłuższym czasie, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację. Dobrze jest sprawdzić, czy w danej okolicy planowane są jakieś inwestycje, które mogłyby podnieść lub obniżyć późniejszą wartość mieszkania.
Zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy
Chociaż kupowanie mieszkania z myślą o sprzedaży po dłuższym czasie ma swoje zalety, należy się również liczyć z tym, że oznacza to zamrożenie kapitału na dłuższy czas. Dlatego inwestorzy, nawet ci, którzy kiedyś chcieliby sprzedać dane mieszkanie, coraz częściej decydują się je wynajmować. Najem ma wiele zalet – przede wszystkim umożliwia osiąganie dochodu pasywnego, którego wysokość różni się w zależności od wielkości mieszkania, jego stanu, okolicy, w której znajduje się dana nieruchomość, a także liczby wynajmujących osób. W dużych miastach studenckich ogromną popularnością cieszy się wynajem na pokoje – dzięki temu można jeszcze zwiększyć wartość osiąganego dochodu. Jeśli interesują Cię wysokie zyski z tytułu najmu długoterminowego, a nie chcesz zajmować się jego obsługą, sprawdź naszą ofertę gotowców inwestycyjnych – dzięki nim możesz inwestować w nieruchomości bez zbędnego stresu.
Możesz również zdecydować się na najem krótkoterminowy, czyli wynajmowanie nieruchomości na kilka nocy, najczęściej turystom. W ten sposób możesz osiągać jeszcze większe zyski. Najem krótkoterminowy wiąże się jednak z mniejszymi możliwościami sprawdzenia najemców, a także koniecznością każdorazowego przygotowania mieszkania przed przyjazdem nowych.
House flipping
House flipping cieszy się coraz większą popularnością, jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomości. Polega na zakupie mieszkania z dużym potencjałem, którego wartość jest często zaniżona, aby następnie szybko sprzedać je z zyskiem po przeprowadzeniu koniecznych prac. Dzięki flippingowi można osiągać naprawdę wysokie zyski, trzeba jednak dobrze znać się na rynku nieruchomości i mieć talent do oceniania rentowności inwestycji.
Podnajem nieruchomości
Podnajem jest świetnym sposobem na inwestowanie w nieruchomości dla osób, które nie mają zbyt dużego kapitału do zainwestowania, a jednak chciałyby wejść na rynek. Podnajem polega na wynajmowaniu nieruchomości od właściciela, a następnie podnajmowaniu jej komuś innemu za wyższą cenę. Należy pamiętać, że bez zgody właściciela nie ma możliwości podnajmować danej nieruchomości. Trzeba również mieć zgodę na podejmowanie różnych decyzji inwestycyjnych, dotyczących na przykład możliwości przeprowadzenia remontu.
Fundusze inwestycyjne i REIT-y
Ten sposób inwestowania w nieruchomości dopiero zdobywa popularność w Polsce, nie da się jednak ukryć, że jest on bardzo intrygujący. Polega na kupowaniu akcji spółek, które inwestują długoterminowo w nieruchomości. W zamian za to REIT-y, czyli wspomniane spółki, wypłacają inwestorom dywidendy z dochodów uzyskanych z najmu danych nieruchomości. Można zarabiać również na wzroście cen danego funduszu. Należy pamiętać jednak, że wartość tych spółek na giełdzie podlega częstym wahaniom, dlatego taki sposób inwestowania może się okazać zbyt ryzykowny dla początkujących.
Crowdfunding nieruchomości
Crowdfunding mieszkań polega na inwestowaniu w nieruchomości przez wielu różnych, niewielkich inwestorów za pośrednictwem platformy społecznościowej. Każdy z nich otrzymuje później zyski z wynajmu danej nieruchomości – zwykle na poziomie kilku procent od swojego wkładu w skali roku. Nie jest to bardzo rentowna inwestycja, ale może cieszyć się popularnością wśród tych osób, które nie dysponują zbyt dużym kapitałem możliwym do ulokowania w nieruchomościach.
To oczywiście nie są wszystkie sposoby na inwestowanie w nieruchomości, ale z pewnością te najważniejsze i najciekawsze. Nie wiesz, na który się zdecydować? Więcej o tym, jak inwestować w mieszkania, możesz się dowiedzieć z tego artykułu.