Czy warto inwestować w mikroapartamenty?
Spis treści
- Czym charakteryzują się mikroapartamenty?
- Mikroapartamenty – do kogo są skierowane?
- Single
- Turyści i osoby w delegacjach/na wyjazdach biznesowych
- Studenci
- Czy warto kupować mikrokawalerki?
- Opcja na przyszłość
- Dobra lokalizacja
- Koncept
- Inwestowanie w mikroapartamenty w 2024 – czy warto?
Najmniejsze z mieszkań (te, których powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych) cieszą się sporą popularnością zarówno wśród najemców, jak i wśród inwestorów. W ostatnich latach da się zauważyć znaczny wzrost ilości ofert takich mieszkań, podobnie jak porad, w jaki sposób je urządzić, tak aby były możliwie wygodne oraz jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców.
Mikroapartamenty mogą być atrakcyjne z wielu powodów. Dla inwestorów prawdopodobnie najbardziej liczy się to, że ich cena jest dość przystępna, dlatego inwestycja w taką nieruchomość wymaga mniej wkładu finansowego niż w przypadku mieszkań o większym metrażu. Z kolei ceny najmu mikrokawalerek, jeśli te są atrakcyjnie urządzone, potrafią w niczym nie ustępować kawalerkom powyżej 25 metrów kwadratowych. Dla przyszłych najemców możliwość wynajmowania mieszkania może być atrakcyjniejsza niż decyzja o wynajmowaniu wyłącznie pokoju w mieszkaniu (ceny takich także nie należą do najniższych). Ponadto mikrokawalerki bywają bardzo atrakcyjne jeśli chodzi o rynek najmu krótkoterminowego – mogą stanowić świetną ofertę dla osób, które przyjeżdżają do danego miasta na chwilę i potrzebują wyłącznie miejsca do spania, a cenią sobie prywatność i przestrzeń, której nie oferują hotele.
Mikroapartamenty to kontrowersyjny temat – mają swoich przeciwników oraz zwolenników, a każda ze stron podnosi znaczące argumenty. Dlatego ten artykuł w całości poświęcimy tematowi mikrokawalerek, tak aby umożliwić Ci podjęcie osobistej decyzji na temat tego, czy warto w nie inwestować. Opowiemy o charakterystycznych cechach mikrokawalerek i grupach osób, do których są kierowane, zastanowimy się nad tym, czy warto je kupować z perspektywy inwestora na rynku nieruchomości i jak inwestowanie w mikrokawalerki ma się do sytuacji na rynku nieruchomości w 2024 roku. Jeśli zatem interesuje Cię temat tych małych mieszkań, nie mogłeś trafić lepiej.
Czym charakteryzują się mikroapartamenty?
Jak wspominaliśmy wyżej, mikroapartamenty to najmniejsze z mieszkań – ich powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych. W ostatnim czasie stały się naprawdę popularne, co można łatwo zauważyć, obserwując strony z ofertami nieruchomości.
Zwykle są to mieszkania, których całkowita powierzchnia wynosi około 16/18 metrów kwadratowych. Ze względu na niewielką przestrzeń, mikroapartamenty w przeważającej większości składają się z jednego pomieszczenia, które mieści w sobie aneks kuchenny, korytarz, sypialnię i przestrzeń dzienną oraz dodatkowej łazienki. Taki metraż zachęca do kreatywności, dlatego na rynku nieruchomości często można spotkać oferty mikrokawalerek wyposażonych na przykład w antresolę, na której znajduje się łóżko. Dlatego jeśli zamierzasz zainwestować w mikroapartament, dobrym pomysłem może okazać się wybór tych nieruchomości, które znajdują się w kamienicach. Te często mają wysokie sufity, które umożliwiają ciekawe i ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni.
Czym jeszcze charakteryzują się mikrokawalerki? Z pewnością istotny może okazać się fakt, że lokale te w świetle prawa… nie są mieszkaniami. Zgodnie z polskim prawem mieszkanie musi posiadać przynajmniej 25 metrów kwadratowych powierzchni – wszystko poniżej nie może być nazywane mieszkaniem, a zatem taki zapis nie może widnieć na umowie najmu czy kupna-sprzedaży. Czym zatem są mikrokawalerki i w jaki sposób funkcjonują na rynku nieruchomości? Zwykle używa się wobec nich takich określeń i zapisów jak pomieszczenie mieszkalne, lokal z funkcją mieszkalną czy lokal użytkowy. Interesująca dla inwestorów może okazać się także opcja zainwestowania w jedno duże mieszkanie, a następnie podzielenia go na mikrokawalerki, z których każda posiada własną łazienkę oraz aneks kuchenny. Takie rozwiązanie może być jednak trudne na przykład ze względów technicznych – problematyczne może się okazać między innymi odpowiednie podłączenie hydrauliki.
Mikroapartamenty – do kogo są skierowane?
Kto może zostać potencjalnym najemcą Twojego mikroapartamentu? Ten rodzaj nieruchomości przyciąga przede wszystkim trzy grupy osób. Należą do nich:
Single
Nie da się ukryć – liczba osób, które nie pozostają w związkach, rośnie z roku na rok. O ile parze może być trudno wspólnie zamieszkiwać na powierzchni kilkunastu metrów, o tyle single spokojnie mogą się tam odnaleźć. Małe mieszkania to również mniejszy koszt ogrzewania oraz innych mediów, co może mieć znaczenie dla osób, którym trudno się utrzymać samotnie.
Turyści i osoby w delegacjach/na wyjazdach biznesowych
Mikrokawalerki są bardzo atrakcyjne w perspektywie najmu krótkoterminowego. W przeciwieństwie do hoteli dają o wiele większe poczucie prywatności, co dla niektórych osób może być bardzo atrakcyjną opcją wyjazdową. Wynajęcie mieszkania zamiast hotelu na okres przebywania w innym mieście wbrew pozorom może również znacznie obniżać koszty wyjazdu, choćby dzięki możliwości przygotowywania we własnym zakresie jedzenia.
Studenci
Nie każdy student dostanie miejsce w akademiku, nie każdy chce również mieszkać w pokoju i dzielić przestrzeń mieszkania z kilkoma nieznajomymi osobami. Wynajem mikrokawalerki może dawać studentom większe poczucie prywatności czy spokoju potrzebnego do nauki. Jest również atrakcyjny dla osób, które nie spędzają w mieszkaniu zbyt dużo czasu i właściwie potrzebują głównie miejsca do spania.
Czy warto kupować mikrokawalerki?
Czy zatem warto inwestować w mikrokawalerki? Jak w przypadku każdej inwestycji, wiele zależy od Twoich celów inwestycyjnych i możliwości finansowych. Tutaj ogromne znaczenie ma także lokalizacja i pomysł na nieruchomość.
Opcja na przyszłość
Inwestowanie w mikrokawalerki może okazać się doskonałym wyborem na przykład dla rodziców przyszłych studentów. Jeśli posiadasz kapitał, który chciałbyś ulokować w inwestycji, a zakładasz, że Twoje dziecko w którymś momencie będzie chciało wybrać się na studia, zakup małej nieruchomości w dużym mieście stanie się nie tylko inwestycją, która będzie generować zysk przed okresem studiów. Będzie również inwestycją w przyszłość Twojego dziecka i stanie się nieocenioną pomocą w późniejszych latach. Ponadto wynajmowanie mikroapartamentu znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych zniszczeń i minimalizuje potrzebę weryfikowania wielu potencjalnych najemców – w końcu w przeważającej większości przypadków najemcą będzie jedna osoba naraz.
Dobra lokalizacja
Jak wspominaliśmy, w przypadku mikrokawalerek bardzo istotna jest ich lokalizacja. Skoro największymi grupami potencjalnych najemców są turyści oraz studenci, największy potencjał inwestycyjny będą miały małe mieszkania znajdujące się w dużych miastach – zwłaszcza w centrum, w pobliżu znanych historycznych zabytków bądź też ulokowane w pobliżu dużych uczelni.
Koncept
Niezwykle istotny jest także pomysł na mieszkanie. Nawet jeśli mikrokawalerki dla wielu osób mogą być mniej atrakcyjne ze względu na metraż, ich wartość bardzo podnosi pomysłowe urządzenie. Wspomniane antresole, rozkładane stoliki czy łóżka, które po złożeniu stają się fotelem lub kanapą, mogą być doskonałymi rozwiązaniami na potrzeby małego metrażu. Możesz zainspirować się na przykład japońskimi sposobami projektowania przestrzeni, które sprawdzają się w tamtej kulturze od wielu lat.
Inwestowanie w mikroapartamenty w 2024 – czy warto?
W obliczu dużego popytu na mieszkania (podkręcanego jeszcze przez nową propozycję rządowych dopłat do kredytu) i niskiej podaży, inwestowanie w mikrokawalerki w 2024 roku może okazać się bardzo rentowne (ROI wynosi nawet ok. 7-8%). Nic też nie wskazuje na to, by popyt na mikroapartamenty miał w najbliższym czasie zmaleć. Nieustannie rośnie liczba studentów w polskich miastach, kwitnie również turystyka, a ceny najmu nieruchomości są tak wysokie, że wiele osób będzie poszukiwało opcji mieszkania o niższych kosztach eksploatacji.
Dla niektórych inwestorów znaczenie mogą mieć także kontrowersje wokół tematu mikrokawalerek. Często podnoszone są głosy, że skoro polskie prawo stanowi, że mieszkanie musi mieć powyżej 25 metrów kwadratowych, to wynajem mniejszych lokali przeznaczonych do mieszkania jest rozwiązaniem nieetycznym. W roku 2024 coraz więcej osób wysuwa ten argument przeciwko mikroapartamentom, co może być dla Ciebie istotne, jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj inwestycji.
Rynek mikroapartamentów nieustannie się rozwija, a najmniejsze z mieszkań mogą być atrakcyjne zarówno z perspektywy inwestorów, jak i potencjalnych najemców. Inwestycja w tego rodzaju nieruchomość ma wiele zalet (zwłaszcza w dużych miastach) i może nie tylko generować duże zyski, ale okazać się także ciekawym wyzwaniem. Jeśli zdecydujesz się na ulokowanie kapitału w mikrokawalerkę, z pewnością potrzebna będzie Ci odpowiednia strategia inwestycyjna w nieruchomościach. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak ją wybrać.