Zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Wszystko, co musisz wiedzieć.
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej różni się nieco od normalnych transakcji zawieranych na rynku wtórnym nieruchomości. Lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, nie będzie się pokrywać. Taka transakcja wiąże się też z większym ryzykiem. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy upatrują w licytacjach komorniczych okazji do zakupu nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej.
Spis treści
- Gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych?
- Kupno mieszkania z licytacji komorniczej – czy to zawsze okazja?
- Zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt.
- Niechciani lokatorzy
- Podsumowanie
Gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych?
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej musi oczywiście być poprzedzony etapem poszukiwań odpowiedniej nieruchomości. Ogłoszenia o licytacjach publikowane są w lokalnej prasie z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Można także dowiedzieć się o nich w sądach lub urzędach działających na danym obszarze. Na szczęście to nie jedyna droga i można również znaleźć ogłoszenia o licytacjach w internecie. Istnieją nawet portale, które wyspecjalizowały się w publikowaniu tego typu informacji, agregując dane z całej Polski.
Z ogłoszenia powinniśmy dowiedzieć się nie tylko o dacie i miejscu samej licytacji, ale także o tym, kiedy możliwe jest dokonanie oględzin danej nieruchomości, ile wynosi cena wywoławcza oraz wadium. Niestety nie zawsze znajdziemy w ogłoszeniu zdjęcia nieruchomości.
Kupno mieszkania z licytacji komorniczej – czy to zawsze okazja?
Panuje przekonanie, że na licytacjach komorniczych można kupić nieruchomości za bezcen. Nie do końca jest to prawda. Nieruchomość musi zostać poddana wycenie, a cena wywoławcza stanowi ¾ wartości danego mieszkania, domu czy działki. Dopiero w sytuacji, gdy zabraknie chętnych na zakup, przeprowadzana jest druga licytacja, gdzie cenę wywoławczą obniża się do poziomu ⅔ wartości. Jeśli przedmiotem licytacji jest atrakcyjna nieruchomość, na którą jest dużo chętnych, może wręcz dojść do sytuacji, gdzie zakup mieszkania z licytacji komorniczej będzie wiązał się z koniecznością zapłaty niemal pełnej wartości rynkowej.
Zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt.
Nie każdy, kto przystępuje do licytacji komorniczej, dysponuje odpowiednio dużą ilością gotówki, aby móc pokryć całą cenę nieruchomości. Wówczas pozostaje mu nadzieja, że bank zdąży udzielić mu kredytu. Niestety zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt wymaga wyjątkowo dobrej organizacji przy załatwianiu wszystkich formalności. Zwycięzca licytacji ma bowiem zaledwie 14 dni na wpłacenie pełnej kwoty, a to może być za mało na dopełnienie wszystkich formalności. Oczywiście przed samym przystąpieniem do licytacji mieszkania potencjalny kredytobiorca może wystąpić do banku o promesę, ale to i tak nie gwarantuje sukcesu całej operacji. Warto wiedzieć także, że niektóre banki w ogóle nie chcą angażować się w zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt, a inne wymagają z kolei wyższego wkładu własnego niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.
Niechciani lokatorzy
Zdarzają się też takie sytuacje, gdzie dochodzi do kupna mieszkania z licytacji komorniczej z lokatorem. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy dana osoba posiada prawo dożywocia związane z daną nieruchomością. W takim przypadku jej eksmisja możliwa jest tylko pod warunkiem, że zapewnimy jej lokal zastępczy.
Podsumowanie
Kupno nieruchomości z licytacji komorniczej faktycznie może stanowić dobrą okazję, ale wcale nie musi tak być. Szczególnie trudny do przeprowadzenia może być zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt. Ważne, aby dobrze zapoznać się z przedmiotem licytacji i nie starać się wygrać licytacji za wszelką cenę. Z kolei kupno mieszkania z licytacji komorniczej z lokatorem może uniemożliwić nam swobodne dysponowanie nieruchomością i narazić nas na ciągnące się przez lata problemy z eksmisją. Zapoznaj się również z naszym poradnikiem na temat tego, jakie są korzyści z zakupu gotowca inwestycyjnego.