W co najchętniej inwestują Polacy?
Spis treści
- Polacy – w co inwestują?
- W co najlepiej zainwestować pieniądze w Polsce?
- Rynek nieruchomości w Polsce a potencjał inwestycyjny
- Potencjał rynkowy inwestycji w Polsce
- W co inwestują Polacy – podsumowanie
Coraz więcej Polaków zaczyna interesować się rynkiem inwestycyjnym i sposobami na to, w jaki sposób ulokować kapitał, aby pieniądze były całkowicie bezpieczne, a dodatkowo przynosiły zyski. Wpływ na wzmożone zainteresowanie inwestowaniem ma przede wszystkim wysoka w ostatnich latach inflacja, która sprowokowała w wielu polskich domach debatę dotyczącą wartości pieniądza i tego, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed zmianami ekonomicznymi. Duże znaczenie dla zainteresowania inwestowaniem miała również pandemia Covid-19, która uzmysłowiła wielu ludziom, że w życiu bardzo trudno o cokolwiek stałego. Z raportu „Postawy Polaków wobec finansów”, który został stworzony na zlecenie Fundacji Think! i Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga wynika, że przed pandemią tylko 8% Polaków mówiło o tym, że posiada w jakiś sposób ulokowany kapitał. W roku 2022, kiedy przeprowadzano raport, liczba ta podskoczyła do aż 23%! Dodatkowo niestabilna sytuacja geopolityczna za naszą wschodnią granicą tylko utwierdza w przekonaniu o tym, że warto zabezpieczyć gdzieś środki finansowe na burzliwą przyszłość.
Bardzo dobrze, że Polacy zaczęli się interesować posiadanymi pieniędzmi oraz tymi możliwymi do zarobienia na inwestycjach! Jak jednak radzą sobie na rynku inwestycyjnym? W co najczęściej inwestują? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla rynku nieruchomości? Właśnie nad tymi tematami pochylimy się w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!
Polacy – w co inwestują?
Jedna z klas aktywów, którą najczęściej wymieniają Polacy jeśli chodzi o inwestowanie, może być dla wielu osób bardzo zaskakująca. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy Polski jako jedną z najlepszych form inwestycji wskazują… samorozwój! Z raportu „Polak Inwestor”, przeprowadzonego dla iKsync i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wynika, że nawet połowa badanych, deklarujących posiadanie jakichś inwestycji, wspomina właśnie o edukacji własnej. Co ciekawe, również osoby, które na razie nie inwestują, a chciałyby zacząć, wymieniają inwestowanie w siebie jako jedną z najatrakcyjniejszych form lokowania kapitału.
Powody mogą być różne, choć jeden z najważniejszych z pewnością stanowi fakt, że na samorozwoju zwyczajnie nie da się stracić. Wszystkie pieniądze, które przeznaczymy na edukację, samorealizację i zdobywanie nowych umiejętności z pewnością się nam zwrócą, jeśli tylko będziemy umieli je dobrze wykorzystać – na przykład do szukania znacznie lepiej płatnej pracy, w której dane umiejętności są bardzo potrzebne.
W co jeszcze najlepiej inwestować w Polsce? Na drugim miejscu klas aktywów, w które najczęściej inwestują Polacy, plasują się kruszce, w szczególności złoto. Ma ono status inwestycji, która jest stabilna zwłaszcza wtedy, gdy spada wartość waluty, dlatego wzmożone zainteresowanie inwestowaniem w kruszce pojawia się zawsze podczas inflacji lub kryzysów ekonomicznych. W dodatku złoto jako klasa aktywów ma dość niski próg wejścia – można w nie zainwestować już posiadając kilkanaście tysięcy, które chce się ulokować.
Jakie inne klasy aktywów również zyskały sympatię Polaków? Na kolejnych miejscach plasują się obligacje skarbu państwa, lokaty w złotym i akcje. Zaskakuje również wysoka pozycja kryptowalut – około 43% respondentów przyznaje, że posiada je w swoim portfelu inwestycyjnym. Biorąc pod uwagę fakt, że Polacy raczej nie przepadają za ryzykiem – ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że nie ryzykuje podczas inwestowania – wybór tej dość niestabilnej klasy aktywów może być dość niespodziewany.
Gdzie w tym wszystkim są nieruchomości? Do inwestowania w nie przyznaje się około 30% badanych. Na nieco niższą pozycję nieruchomości niż innych klas aktywów ma wpływ przede wszystkim konieczność zainwestowania większego kapitału niż w przypadku kruszców, samorozwoju czy nawet kryptowalut.
W co najlepiej zainwestować pieniądze w Polsce?
Innymi słowy, czy warto iść za głosem Polaków i decydować się na wybór podobnych klas aktywów? Jeśli chodzi o samorozwój – zdecydowanie! Mądre zainwestowanie w siebie nie tylko wpłynie na stan posiadanego przez Ciebie majątku, ale również na Twoją życiową satysfakcję i poziom zadowolenia. Zdobyte umiejętności przydadzą Ci się przede wszystkim na rynku zawodowym, ale również w zupełnie różnorodnych sytuacjach, których nawet się nie spodziewasz!
Inwestowanie w kruszce sprawdzi się przede wszystkim na początek, kiedy Twój kapitał inwestycyjny jest dość niewielki. Złoto jest stabilną klasą aktywów, dzięki której możesz skutecznie zabezpieczyć posiadane pieniądze. Jeśli jednak dysponujesz większą sumą, warto zacząć inwestować w te aktywa, które są w stanie generować również dochód – na przykład nieruchomości.
Rynek nieruchomości w Polsce a potencjał inwestycyjny
Inwestowanie w nieruchomości to doskonały sposób na ulokowanie kapitału, o tym wie już zdecydowana większość inwestorów. Dlaczego to właśnie rynek nieruchomości cechuje się tak wysokim potencjałem inwestycyjnym? Istnieje przynajmniej kilka czynników, które mają na to wpływ.
Rosnąca wartość nieruchomości
Od kilku lat ceny nieruchomości w Polsce rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że możliwości finansowe Polaków się poprawiają, za to popyt na mieszkania jest niewspółmierny do ich podaży. Jeśli zatem dziś zainwestujesz w nieruchomość, możesz właściwie mieć pewność, że za kilka lat sprzedasz ją z dużym zyskiem.
Bezpieczeństwo danej inwestycji
Rynek nieruchomości podlega raczej niewielkim wahaniom, dlatego inwestując w nieruchomość, możesz być spokojny – jest mało czynników, które mogłyby obniżyć jej wartość. Ponadto nieruchomości są inwestycją długoterminową – ewentualne chwilowe kryzysy można zwyczajnie przeczekać.
Możliwość uzyskiwania dochodów z najmu
Tym, co sprawia, że rynek nieruchomości jest tak niezwykle atrakcyjny, jest z pewnością możliwość uzyskiwania dochodów z najmu. Dzięki temu Twój ulokowany kapitał nie tylko jest całkowicie bezpieczny, ale jeszcze jest w stanie nieustannie przynosić Ci zyski. Jeśli chodzi o wynajmowanie nieruchomości, wysokim potencjałem cechują się zwłaszcza duże miasta, ale nie tylko tam będziesz w stanie osiągać wysokie przychody z najmu. W dodatku dziś nie musisz się nawet zajmować zarządzeniem najmem – możesz je zlecić komuś, kto zna się na tym znacznie lepiej i pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał mieszkania.
Łatwość sprzedaży
Tak jak wspomnieliśmy, popyt na mieszkania jest na tyle duży, że z pewnością nie musisz martwić się o to, że Twojej nieruchomości przez dłuższy czas nikt nie będzie chciał kupić. Inwestując w nieruchomość, raczej możesz się spodziewać tego, że w razie potrzeby łatwo ją spieniężysz.
Pewność przyszłości
Mieszkania należą do dóbr dziedziczonych, dlatego jeśli posiadasz nieruchomość, jej własność może łatwo przejść na Twoje dzieci, a później nawet wnuki. Ponadto posiadane przez Ciebie mieszkanie to ogromne ułatwienie, jeśli Twoje dzieci będą w przyszłości szukały własnego lokum.
Potencjał rynkowy inwestycji w Polsce
Z badań wynika jasno – w Polsce tkwi ogromny potencjał inwestycyjny. Z rankingu FDI Confidence Index, przygotowanego przez ekspertów Kearney wynika, że Polska znalazła się na 23 miejscu w rankingu najbardziej atrakcyjnych państw dla inwestorów! To pierwszy raz od 2015 roku, kiedy Polska znalazła się w czołówce państw o wysokim potencjale inwestycyjnym. Na tę naprawdę wysoką pozycję wpływ mają różne czynniki. Do najważniejszych należą potencjał technologiczny i innowacyjny, efektywność procesów prawnych i regulacyjnych, łatwość przenoszenia kapitału, jasność regulacji rządowych, wysoka pozycja inwestorów i silne prawa własnościowe. Również skala reinwestycji przez klientów zagranicznych w Polsce nieustannie rośnie – nie osłabiła jej nawet pandemia Covid-19! Inwestorzy postrzegają Polskę nie tylko jako atrakcyjne miejsce do lokowania środków produkcji, ale również chłonny rynek zbytu – jesteśmy zdecydowanie największym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z najludniejszych w Unii Europejskiej. Polska jest też jednym z największych beneficjentów europejskich funduszy spójności i rozwoju.
Które miasta należą do tych o największym potencjale inwestycyjnym i gdzie znajduje się najwięcej nowych inwestycji w Polsce? Na pierwszym miejscu plasuje się oczywiście Warszawa jako stolica. Inne miasta, w których warto inwestować to Wrocław, następnie Kraków, Łódź, Trójmiasto, Lublin, Poznań, Katowice oraz Szczecin. Jest w czym wybierać, sprawdź już dziś!
W co inwestują Polacy – podsumowanie
Potencjał inwestycyjny Polski sprawia, że nie trzeba się bać o przyszłość inwestycyjną w naszym kraju, należy jednak dokładnie przemyśleć wybór klasy aktywów. Dzięki nieruchomościom możesz dobrze zabezpieczyć swój kapitał oraz przyszłość, a dodatkowo tylko na tym zyskać! To właśnie dlatego już prawie jedna trzecia inwestujących Polaków decyduje się na ten wybór inwestycyjny.