Jakie są koszty remontu mieszkania pod inwestycję?
Spis treści
- Po co w ogóle ten remont mieszkania?
- Co można zaliczyć do kosztów remontu mieszkania?
- Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?
- Przemyśl koszt remontu mieszkania
Marzenia o zakupie nieruchomości pod wynajem lub odnowieniu istnieją w sercach wielu osób. Inwestowanie w nieruchomości to popularna forma pomnażania kapitału, ale aby osiągnąć sukces, niezbędne jest odpowiednie podejście i dokładna analiza kosztów. Jednym z najważniejszych kroków na drodze do zyskownej inwestycji jest zrozumienie kosztów remontu mieszkania. Czy wiesz, jakie czynniki wpływają na te wydatki? Jak uniknąć pułapek finansowych i zadbać o maksymalny zwrot z inwestycji? W artykule tym przyjrzymy się różnym aspektom kosztów remontu mieszkania pod inwestycję i podpowiemy, jak zaplanować tę inwestycję w sposób zyskowny i efektywny.
Po co w ogóle ten remont mieszkania?
Zakup mieszkania pod wynajem to dopiero początek drogi inwestora. Wiele osób zapomina, że wiąże się to również z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych. Niezależnie, czy chodzi o kompleksowe odnowienie nieruchomości, czy tylko mniejsze prace wiąże się to z dużym wydatkiem – i nie chodzi wyłącznie o finanse. Sam koszt remontu powinien być obowiązkowym punktem w obliczeniach jeszcze przed inwestycją czy zaciągnięciem kredytu. Rodzi się zatem pytanie, po co w ogóle to robić? Czy nie lepiej oszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy?
Musisz zdać sobie sprawę, jak remont mieszkania jest ważny. Nowoczesne społeczeństwo zupełnie inaczej patrzy na mieszkania. Przede wszystkim mają być one funkcjonalne oraz przyjazne. Coraz więcej osób pracuje zdalnie, więc przestrzeń, w której przebywają, ma ogromne znaczenie. Sam remont wpływa również na aspekt wizualny. W związku z tym nie można pomijać tej kwestii, mimo iż może być niezwykle męcząca, czasochłonna i kosztowna
Co można zaliczyć do kosztów remontu mieszkania?
Koszt remontu mieszkania pod inwestycję uzależniony jest od wielu czynników. Najważniejszy z nich to metraż oraz standard, na jaki się zdecydujesz. Rosnące ceny nieruchomości wpływają również na ceny usług remontowych. Największym wydatkiem są zazwyczaj właśnie koszty robocizny. Szczególnie widać to na przykładzie dużych miast. Remonty przeprowadzają osoby prywatne czy inwestorzy robiący flipy, czy wykańczający mieszkania z rynku pierwotnego. Ogromny popyt sprawia, że fachowcy mają napięty grafik. Sam trend sprawia, że znacząco podwyższają ceny za swoje usługi.
Całkowity koszt remontu to również ceny materiałów budowlanych, które nie są niskie. Do tego bardzo często osobną usługą, za którą trzeba zapłacić, jest ich transport. Konieczny jest wynajem lub zakup sprzętu oraz narzędzi potrzebnych do prac. Musisz również zadbać o wywóz odpadów oraz doliczyć ewentualne dodatkowe koszty za usługi hydraulika czy elektryka. Na koniec dochodzi kwestia wyposażenia mieszkania m.in. meble, armatura czy sprzęt RTV/AGD.
Ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku?
Niestety kosztorys remontu mieszkania pod inwestycję z roku na rok coraz bardziej uderza w portfele. Same ceny materiałów zmieniają się nawet co pół roku. Tak więc planowanie kosztów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem może nie być najlepszym rozwiązaniem. Ile kosztuje metr kwadratowy wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim? W trzecim kwartale 2023 roku było to 1500-2000 złotych. Jeszcze w 2022 roku było to ok. 1200 złotych. Należy zaznaczyć jednak, że chodzi o średni standard wykończenia. Jak widzisz, rynek jest niezwykle dynamiczny. W związku z tym ciężko przewidzieć, co będzie za miesiąc, kwartał, rok. W związku z tym planując remont musisz również mieć na względzie właśnie tę dynamikę.
Uśredniając ceny rynkowe, można przybliżyć, że remont mieszkania o powierzchni 50 m2 wynosi od 75 do nawet 100 tysięcy złotych. W przypadku większych metraży np. lokalu o powierzchni 60 m2 może to być nawet ponad 160 tysięcy złotych. Im większa powierzchnia, tym wyższa cena, ponieważ wzrasta ilość zużytych materiałów oraz zakres prac.
Warto również orientować się w cenach poszczególnych usług remontowych. Najpopularniejsze z nich to:
- wykonanie tynków gipsowych – 40-45 zł/m2
- malowanie ścian – 15-20 zł/m2
- montaż paneli podłogowych – 35-45 zł/m2.
Koszt remontu można nieco obniżyć, jeśli zdecydujesz się samodzielnie wykonać część prac. Jeśli jednak nie znasz się na tym, warto postawić na ekipę. Ewentualne błędy w trakcie samodzielnego remontu mogą kosztować więcej, niż koszt zatrudnienia fachowców.
Przemyśl koszt remontu mieszkania
Zrozumienie kosztów remontu to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia sukcesu jako inwestor nieruchomości. Teraz gdy wiesz, jakie czynniki wpływają na koszty, jesteś lepiej przygotowany do podejmowania mądrych decyzji i realizowania swoich inwestycyjnych marzeń. Dlatego warto inwestować czas i wysiłek w dokładną analizę kosztów oraz wybór sprawdzonych specjalistów.