Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?
Spis treści
- Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?
- Na czym polega inwestowanie w nieruchomości?
- W jakie nieruchomości najlepiej inwestować?
- Ile potrzeba by zacząć inwestować w nieruchomości?
Nieruchomości to jeden z najpopularniejszych wyborów inwestycyjnych. Zainteresowanie nieruchomościami od lat nie słabnie, a wręcz rośnie, biorąc pod uwagę fakt wysokiego popytu na mieszkania. Nieruchomości nie są wyłącznie sposobem na ulokowanie kapitału, ale również jednym z popularnych źródeł generowania zysków z dochodu pasywnego dzięki możliwości wynajmowania. Stanowią doskonałe zabezpieczenie na przyszłość, zarówno dla dzieci, jak i na emeryturę. Właśnie z tych powodów rynek nieruchomości cieszy się tak ogromną popularnością wśród inwestorów na całym świecie.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, że rynek nieruchomości rządzi się własnymi prawami, dla niektórych początki inwestowania mogą być problematyczne. Nie wystarczy wyłącznie znajomość praw dotyczących inwestowania, należy również dobrze rozumieć lokalny rynek, który jest specyficzny dla każdego miasta, a czasem nawet dzielnicy. Jeśli chcesz uzyskiwać przychody z najmu takiej nieruchomości, to może być dodatkowa rzecz, której będziesz musiał się nauczyć. Właśnie dla osób, które chciałyby dowiedzieć się, jak inwestować w nieruchomości, ale jeszcze nie wiedzą, od czego zacząć, stworzyliśmy ten krótki poradnik z podstawową wiedzą, którą musisz mieć na temat nieruchomości. Zachęcamy do lektury!
Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?
Pierwsze pytanie jest bardzo pragmatyczne – czy inwestowanie w nieruchomości w ogóle jest opłacalne? Wiele mówi się o tym, że nieruchomości przynoszą zyski, że inwestowanie w nie jest jedną z najlepszych opcji na ulokowanie kapitału, jednak czy rzeczywiście powinno mówić się o nich w samych superlatywach? W końcu mowa o znacznych środkach finansowych. Czy rynek nieruchomości na pewno jest na tyle stabilny, aby je odpowiednio zabezpieczyć?
Krótka odpowiedź brzmiałaby: tak! Wszystko to, co mówi się o nieruchomościach, nie jest przesadzone. Faktycznie ten rynek cechuje się dużą stabilnością, a nawet jeśli podlega wahaniom, tak jak po kryzysie w 2008, to dzieje się to w odstępie wielu lat i niewiele jest w stanie na niego wpłynąć. Duży popyt na mieszkania utrzymał się po pandemii Covid-19, nadal trwa w obliczu trwających zmian geopolitycznych, a inflacja podnosi ceny nieruchomości, co daje szansę na bardzo wysokie zwroty. O tym, jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji w nieruchomości, możesz przeczytać w tym artykule.
W przeciwieństwie do wielu klas aktywów nieruchomości mają jedną bardzo ważną cechę – pozwalają na osiąganie zysków nie tylko po sprzedaży, ale również na bieżąco, z tytułu najmu. Twoje pieniądze nie tylko będą bezpieczne – one również będą stale pracowały. Ponadto możesz samodzielnie zwiększać rentowność inwestycji poprzez na przykład wprowadzenie w lokalu prostych ulepszeń, które pozwolą Ci czerpać większe zyski z tytułu najmu.
Dlaczego jeszcze warto inwestować w nieruchomości? Chociażby dlatego, że są to inwestycje długoterminowe, co daje zabezpieczenie na przyszłość. Nieruchomość może być potwierdzeniem, że nawet w trudnych czasach nadal posiadasz znaczne środki, które na Ciebie czekają. Jeśli masz dzieci, mieszkanie w dużym mieście może być dla nich znacznym ułatwieniem, gdy postanowią się usamodzielnić – a do tego czasu możesz spokojnie wynajmować mieszkanie, tylko na tym zyskując. Warto również pamiętać, że nieruchomości to dobra materialne – możesz dotknąć ścian posiadanego przez Ciebie mieszkania, reagować na wszystko, co może obniżać jego wartość (jak zepsuta pralka czy zabrudzone ściany), a dodatkowo masz kontrolę nad tym, co się z nim dzieje. Wszystkie te elementy znacznie podnoszą bezpieczeństwo takiej inwestycji.
Na czym polega inwestowanie w nieruchomości?
Przekonaliśmy Cię do tego, że nieruchomości to bardzo stabilna klasa aktywów, warta rozważenia, jeśli poszukujesz sposobów na ulokowanie kapitału? W takim razie teraz omówimy pokrótce, na czym właściwie polega inwestowanie w nieruchomości – same podstawy, które pomogą Ci zacząć.
Najogólniej rzecz biorąc, inwestowanie w nieruchomości polega na wybraniu odpowiedniej strategii na budowanie dochodu pasywnego lub dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości. Poniżej omawiamy najpopularniejsze strategie inwestycyjne, które warto znać, jeśli interesuje Cię ten rynek.
Wynajem długoterminowy
To jedna ze zdecydowanie najpopularniejszych form wynajmowania nieruchomości. Wynajem długoterminowy gwarantuje Ci stałe źródło dochodu pasywnego, którego termin jest regulowany umową najmu. Powinna ona być odpowiednio skonstruowana, tak żeby zabezpieczać interesy Twoje, ale również najemców, którzy będą u Ciebie mieszkać. Wybierając mieszkanie, które chcesz przeznaczyć pod najem długoterminowy, koniecznie zwróć uwagę na lokalizację oraz specyfikę rynku w danym miejscu.
Wynajem krótkoterminowy
To opcja, która cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w miejscowościach, które przyciągają turystów. Wynajem krótkoterminowy pozwala generować naprawdę wysokie dochody – ceny wynajmu takiego mieszkania mogą być dużo wyższe niż w przypadku najmu długoterminowego. Należy jednak zaznaczyć, że rynek ten bywa znacznie bardziej podatny na zdarzenia losowe, takie jak spadek atrakcyjności turystycznej danego miejsca. Wynajem krótkoterminowy wiąże się też z częstą rotacją mieszkańców, a zatem koniecznością częstego sprzątania lub wymiany sprzętu.
Gotowce inwestycyjne
Jeśli nie masz czasu, za to masz środki finansowe, które chcesz ulokować w bezpiecznym miejscu i mieć z tego zyski, gotowce inwestycyjne będą doskonałą opcją. Tego typu mieszkania zostały całkowicie wyremontowane tak, żeby być bardzo atrakcyjne dla różnych grup najemców. Na przykład gotowce inwestycyjne w dużych miastach są przygotowane w taki sposób, aby przyciągać studentów, poszukujących pokoju na wynajem w kilkupokojowym mieszkaniu. Dzięki wybraniu gotowca inwestycyjnego zyski będą budowały się właściwie same – nie musisz zajmować się obsługą takiego najmu!
House Flipping
House Flipping polega na kupowaniu nieruchomości w niskiej cenie, a następnie przeprowadzaniu gruntownego remontu i sprzedawaniu jej z zyskiem. Uzyskany dochód bywa naprawdę wysoki – nawet między 20 a 30% włożonych w inwestycję środków. Flipping wymaga jednak od inwestora dużej znajomości rynku nieruchomości, szybkiego reagowania na zmiany i umiejętności wyczuwania potencjału inwestycyjnego mieszkań.
Wybór strategii inwestycyjnej jest sprawą bardzo indywidualną i stanowi wyłącznie decyzję samego inwestora. Warto sugerować się opiniami bardziej doświadczonych osób, ale również głosem własnego rozsądku.
W jakie nieruchomości najlepiej inwestować?
Najlepiej ulokować kapitał w mieszkaniu czy domu wolnostojącym? I jakie ma znaczenie, czy dana nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego?
Każda z tych opcji ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Inwestycja w mieszkania to z pewnością większy rynek zbytu, co ma związek z tym, że często znajdują się one w miastach, również tych, gdzie jest dużo studentów. Grupa ta stanowi bardzo duży odsetek osób poszukujących mieszkań na wynajem. Domy nie cieszą się taką popularnością, jednak one z kolei mogą okazać się dobrym sposobem na to, żeby dochody osiągane z najmu były naprawdę stałe – rodzina z dzieckiem, która wynajmie Twój dom, z pewnością będzie chciała zostać w nim jak najdłużej.
Czy wybrać rynek pierwotny, czy raczej wtórny? To zależy. Rynek nowych inwestycji dynamicznie się rozwija, a mieszkania z rynku pierwotnego są bardzo pożądane przez najemców. Wpływ na to ma choćby fakt, że takie mieszkania zazwyczaj są wyposażone w szereg udogodnień, takich jak winda, obecność parkingu czy przypisane do mieszkań garaże. Ponadto pojawianie się nowych budynków mieszkalnych jest częstą oznaką tego, że dana okolica się rozwija. Z kolei rynek wtórny charakteryzuje się tym, że mieszkania pochodzące z niego mogą być znacznie tańsze. Nie bez znaczenia jest również ich lokalizacja, często bowiem znajdują się one bliżej centrum miasta, a dodatkowo otacza je sporo zieleni i punktów usługowych.
Ile potrzeba by zacząć inwestować w nieruchomości?
Utarło się przekonanie, że wysoki kapitał jest konieczny podczas inwestowania w nieruchomość. Nie zawsze jest to jednak prawda. Dobrą opcją inwestycyjną na start może okazać się na przykład podnajem – Ty wynajmujesz komuś nieruchomość, która nie należy do Ciebie. Twój dochód w tym przypadku to różnica pomiędzy czynszem, który Tobie płaci wynajmujący, a czynszem, który sam uiszczasz właścicielowi nieruchomości. Warunki podnajmowania mieszkania powinny być jasno określone w umowie, ale co zaskakujące, dochody mogą okazać się naprawdę wysokie. Na przykład jeśli wynajmujesz od kogoś mieszkanie „po dziadkach” i przeprowadzisz tam nawet drobne prace remontowe, już zwiększysz rentowność Twojej inwestycji. A to dopiero początek! Rynek inwestycyjny już na Ciebie czeka.