Jak negocjować cenę nieruchomości?
Spis treści
Negocjacje cen nieruchomości to proces, który może wydawać się skomplikowany i stresujący, ale jednocześnie fascynujący. To moment, w którym każda strona dąży do osiągnięcia najlepszego wyniku – kupujący marzą o atrakcyjnej cenie, a sprzedający chcą uzyskać jak najwyższą wartość swojego mienia. Jak więc skutecznie negocjować cenę nieruchomości i osiągnąć swoje cele? W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym strategiom i zasadom, które pomogą Ci zdobyć pewność siebie w trakcie negocjacji i zawrzeć korzystną transakcję. Miłej lektury!
Co obniża cenę nieruchomości?
Czynników, które mogą skutecznie obniżyć cenę nieruchomości, jest wiele. Z pewnością nie można uznać, że jest to katalog zamknięty. Jakie są najważniejsze? Już odpowiadamy!
Stan prawny nieruchomości
Stan prawny danej nieruchomości jesteś w stanie ustalić na podstawie wpisu w Księdze Wieczystej, wypisu z rejestru gruntów czy innych dokumentów. Co jednak trzeba tam szukać? Przede wszystkim wartość nieruchomości może być niższa, gdy jest ona obciążona roszczeniami lub osoby trzecie mają do niej prawa rzeczowe bądź osobiste. Być może nieruchomość przekazana jest w użytkowanie wieczyste lub prawa własności są nieustalone. W takiej sytuacji można próbować obniżyć wartość mienia.
Niekorzystna lokalizacja
Argumentem za obniżeniem wartości nieruchomości może być również jej niekorzystna lokalizacja na mapie miasta lub całego regionu. W większych metropoliach czy w regionach przemysłowych ceny są wyższe. Działa to jednak również w drugą stronę. Jeśli nieruchomość położona jest w niewielkiej miejscowości, gdzie stopa bezrobocia jest wysoka a rejon słabo rozwinięty, wówczas cena jest niższa.
Zły stan techniczny
Ten czynnik jest niezwykle złożony. Do złego stanu technicznego można zaliczyć zarówno nieestetyczny wygląd, jak i rozkład budynku, który może powodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia mieszkańców. Przede wszystkim skup się na wszelkich instalacjach. Elektryczna, wodno-kanalizacyjna czy gazowa – jest wiele rzeczy do sprawdzenia. Bezpieczeństwo mieszkańców to również drożne przewody kominowe oraz brak pleśni na ścianach.
Plan zagospodarowania przestrzennego
Ten element również może się przyczynić do obniżenia wartości nieruchomości. Informacje na ten planu zagospodarowania przestrzennego można znaleźć na stronach deweloperów czy organów samorządowych. Czy na sąsiadujących terenach w niedalekiej przyszłości mają powstać zakłady przemysłowe? Może pojawią się linie wysokiego napięcia? Jeśli tak, to jest to argument w trakcie negocjacji niższej ceny.
Jak wynegocjować niższą cenę nieruchomości?
Cena nieruchomości w ogłoszeniu to zazwyczaj kwota wyjściowa, którą możesz oczywiście próbować zbijać. Umiejętne prowadzenie rozmowy oraz wiedza mogą naprawdę pomóc Ci obniżyć ją o nawet kilkanaście procent. Jeśli nie wiesz, jak się przygotować do negocjacji, to nic strasznego. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, jak wynegocjować niższą cenę nieruchomości.
1. Przygotuj się merytorycznie i emocjonalnie
To absolutna podstawa. Negocjacje to nie tylko „targowanie się”. To dłuższy i bardziej skomplikowany proces. w którym najważniejsze jest dobre przygotowanie. Zdobądź informacje na temat ogólnej sytuacji na rynku, ale również tej konkretnej nieruchomości. Najważniejsze kwestie do sprawdzenia wypisaliśmy powyżej. Warto porozmawiać wcześniej z sąsiadami. Nie chodzi wyłącznie o to, aby mieć „amunicję” w trakcie negocjacji. Po prostu dzięki informacjom z pierwszej ręki będziesz mógł z dystansem podchodzić do opowieści sprzedającego.
2. Pamiętaj, że po drugiej stronie też jest człowiek
Sprzedający nie gryzą. To prawdopodobnie jedna z najważniejszych informacji dla Ciebie. To też człowiek, któremu zależy na tym, aby sprawnie dokonać transakcji. Nikt raczej nie czerpie przyjemności ze sprzedaży mieszkania przez pół roku czy rok. Rozmawiajcie jak równy z równym. Dowiedz się, jakie są najważniejsze motywy sprzedaży nieruchomości. Wystarczy pytanie: Co sprawiło, że postanowiłeś sprzedać to mieszkanie/dom?
3. Zabierz ze sobą wsparcie
Zaufana osoba w trakcie negocjacji to nieoceniony skarb. Nie musi angażować się w sam proces zbijania ceny. Wystarczy, że na spokojnie, bez emocji obejrzy nieruchomość.
4. Zaproponuj odpowiednią cenę
Według danych NBP za I kwartał 2023 roku różnica między ceną wyjściową a ceną transakcji wynosi ok. 13%. Przy wartości mieszkania 500 tys. zł, to jest nawet 65 tys. oszczędności. Znajdź złoty środek i ustępuj coraz mniejszymi krokami.
Kilka słów na koniec…
Nie zawsze negocjacje kończą się sukcesem, i to jest w porządku. Nie bój się tego i nie daj się zniechęcić, jeśli pierwsza oferta zostanie odrzucona. Negocjacje cen nieruchomości to wyzwanie, ale także szansa na osiągnięcie swoich celów. Przygotowanie, zrozumienie procesu i umiejętność komunikacji to kluczowe czynniki, które pomogą Ci w negocjacjach. Teraz już wiesz, jak podejść do tego tematu z rozwagą. Powodzenia!