Inwestycja w nieruchomości w Polsce czy za granicą – co się opłaca?
Inwestowanie w nieruchomości za granicą to od niedawna bardzo popularny temat. O ile nieruchomości interesowały Polaków od zawsze, o tyle te zagraniczne to dla nas stosunkowo nowa sprawa. Ich popularność zwiększyła się przede wszystkim w okresie pandemii Covid-19 i rozpowszechnienia się pracy zdalnej. Jeśli ktoś posiadał dom za granicą, mógł spokojnie pracować właśnie stamtąd, a jednocześnie korzystać ze wszystkich uroków danego miejsca. Polscy inwestorzy zainteresowali się zagranicznymi nieruchomościami jeszcze bardziej, kiedy rozpoczęła się inwazja rosyjska na Ukrainę, a geopolityczna sytuacja naszego kraju stała się nieco bardziej niestabilna. Czy jednak rzeczywiście inwestowanie w nieruchomości za granicą przynosi tak duże korzyści? Czy może lepiej zdecydować się na zakup mieszkania w Polsce? W tym artykule przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.
Spis treści:
- Inwestowanie w nieruchomości w Polsce czy za granicą?
- Zakup nieruchomości w Polsce czy za granicą – co jest bardziej opłacalne?
Inwestowanie w nieruchomości w Polsce czy za granicą?
Zakup nieruchomości za granicą
Najważniejszą zaletą posiadania nieruchomości za granicą jest z pewnością fakt, że dzięki temu możesz mieć do dyspozycji własne lokum na weekendowy wyjazd, urlop albo tzw. workation – połączenie pracy z wakacjami. Jeśli mieszkanie będzie znajdowało się w turystycznej miejscowości, masz także pełną gwarancję tego, że znajdziesz wielu chętnych najemców na najem krótkoterminowy, a dzięki temu będziesz mógł osiągać naprawdę wysokie zyski. Mieszkania za granicą często można kupić również w niższej cenie niż wynosi ich realna wartość rynkowa – zwłaszcza w państwach dotkniętych kryzysem gospodarczym. Zakup mieszkania za granicą to również świetny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego oraz zwiększenie prestiżu inwestora.
Inwestowanie za granicą ma jednak także swoje wady. Do najważniejszych należą konieczność zapoznania się ze specyfiką rynku nieruchomości w danym kraju oraz wysokie koszty związane z zarządzaniem takim mieszkaniem – ceny biletów lotniczych, przewalutowania. Zarządzanie nieruchomością za granicą wymaga również od inwestora więcej czasu, który będzie mógł na to poświęcić.
Inwestowanie w nieruchomości w Polsce
Inwestowanie w nieruchomości w Polsce jest znane Polakom od lat. Jest wiele argumentów, które przemawiają właśnie za tą formą inwestycji. Jeśli inwestujesz w Polsce, o wiele łatwiej będzie Ci poznać i zrozumieć rynek, a także obserwować zmiany, które na nim zachodzą. Masz także większą możliwość zabezpieczenia się przed oszustami – łatwiej będzie Ci wyłapać różne nieścisłości. W Polsce nie istnieje również bariera językowa, która może znacznie utrudniać przeprowadzanie transakcji za granicą. Zarządzanie mieszkaniem, które znajduje się w kraju, jest dużo łatwiejsze – właściwie w każdej chwili możesz przyjechać na miejsce. Ponadto Polska staje się coraz bardziej popularnym wyborem turystycznym – zwłaszcza w dużych miastach, nad morzem lub w górach możesz liczyć na spore zyski z tytułu najmu krótkoterminowego. Dużą zaletą takich inwestycji jest także fakt, że na zakup nieruchomości w granicach państwa możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny właśnie w Polsce – w przypadku nieruchomości za granicą taka możliwość nie istnieje.
Zakup nieruchomości w Polsce czy za granicą – co jest bardziej opłacalne?
Czy lepszym wyborem będzie zatem inwestowanie w nieruchomości w Polsce, czy za granicą? I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady. Zakup nieruchomości za granicą z pewnością jest bardzo atrakcyjny – dzięki niemu można liczyć na wysokie dochody, ale również cieszyć się stałym, ulubionym miejscem do spędzania wakacji. Jeśli jednak mieszkasz na co dzień w Polsce, inwestowanie właśnie tutaj może okazać się korzystniejsze i bezpieczniejsze. Łatwiej będzie Ci również zrozumieć specyfikę rynku lub skorzystać z pomocy zaufanych doradców do spraw zarządzania najmem i szybką sprzedażą nieruchomości. Inwestowanie w nieruchomości w Polsce znacznie lepiej sprawdzi się również w przypadku osób, które dopiero wchodzą na rynek nieruchomości. O tym, jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, możesz przeczytać w tym artykule.