Gdzie inwestować w nieruchomości? Najlepsze lokalizacje
Spis treści
- Geografia rynku nieruchomości w Polsce
- Grupa docelowa
- Dzielnica miasta
- Inne inwestycje w okolicy
- W jakim mieście opłaca się kupić mieszkanie pod inwestycje?
Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najlepszych możliwości ulokowania Twojego kapitału. Rynek ten charakteryzuje się wysoką stabilnością popytu, a w ostatnich latach również nieustannym wzrostem cen. Jednak aby inwestować w nieruchomości tak, żeby generowały wysokie zyski, przyda się duża znajomość tego rynku. Nie chodzi tu wyłącznie o wiedzę, jakie są typy nieruchomości inwestycyjnych i jakiego zwrotu możesz się spodziewać. W przypadku nieruchomości ogromną rolę odgrywa także ich lokalizacja. To od niej w dużej mierze zależy popyt oraz ceny, jakich możesz oczekiwać podczas sprzedaży lub wystawienia nieruchomości na wynajem. W tym artykule bierzemy geografię rynku nieruchomości w Polsce pod lupę. Zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej lokalizacji, w której miałaby się znaleźć nieruchomość, jakie miejsca na mapie Polski są najbardziej opłacalne inwestycyjnie i w jaki sposób ewoluują ceny wynajmu mieszkania w zależności od jego lokalizacji. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy dobrze wybrałeś lokalizację swojej inwestycji, serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.
Geografia rynku nieruchomości w Polsce
Nie od dziś wiadomo, że popyt na daną nieruchomość bardzo zależy od tego, w jakim miejscu się znajduje. Niektóre osoby sądzą, że jeśli chodzi o nieruchomości, najlepiej brać pod uwagę wyłącznie duże miasta, bo tylko one gwarantują wysokie zyski. To przekonanie zdecydowanie mija się jednak z prawdą. Nieruchomości ulokowane w dużych miastach rzeczywiście mogą przynosić inwestorom wysokie zwroty pieniędzy, jednak nawet metropolie nie dają takiej gwarancji. Jeśli nieruchomość, w którą inwestujesz, znajduje się na przykład w dzielnicy miasta powszechnie uważanej za niebezpieczną, popyt na nią będzie zdecydowanie mniejszy niż w przypadku innych lokalizacji. Podobnej sytuacji możesz doświadczyć, jeśli zdecydujesz się na ulokowanie kapitału w nieruchomości, która co prawda znajduje się w dużym mieście, ale daleko od jakichkolwiek węzłów komunikacyjnych. To znacząco obniża jej wartość. Z kolei mieszkania w małych miejscowościach, ulokowane w atrakcyjnym miejscu, w pobliżu różnorodnych punktów usługowych mogą okazać się bardzo rentowną inwestycją. Właśnie z tych powodów nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, gdzie najlepiej inwestować w Polsce, aby generować największe zyski. Możemy Ci za to podpowiedzieć, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji nieruchomości.
Grupa docelowa
W zależności od niej będzie się zmieniała atrakcyjność lokalizacji danej nieruchomości.
- studenci zwykle poszukują mieszkań w centrum dużych miast uniwersyteckich, ewentualnie w niewielkiej odległości od uczelni wyższych. Dla tej grupy docelowej bardzo duże znaczenie będzie miała również komunikacja miejska – zwłaszcza jeśli mieszkanie nie znajduje się w ścisłym centrum – a także bliskość punktów, które doskonale nadają się do prowadzenia tak zwanego „studenckiego życia”. W przypadku studentów raczej nie sprawdzą się mieszkania ulokowane na obrzeżach miasta, a już z pewnością nie będą dla nich atrakcyjne propozycje podmiejskich nieruchomości;
- jeśli celujesz w najem krótkoterminowy, grupą docelową, do której będziesz kierował swoje ogłoszenie, mogą okazać się turyści. Ci, podobnie jak studenci, są raczej zainteresowani lokalami znajdującymi się blisko centrum miasta, jego historycznych zabytków lub innych punktów atrakcyjnych turystycznie. Jeśli interesuje Cię ta grupa docelowa, typowymi lokalizacjami, które możesz podczas inwestowania w nieruchomości, będą nie tylko duże miasta, ale również nadmorskie lub górskie miejscowości turystyczne. W tym przypadku obowiązuje zasada – im bliżej morza lub górskich szlaków, tym lepiej;
- rodziny z dziećmi będą doskonałą grupą docelową, jeśli zależy Ci na długoterminowym najmie. Ci najemcy są zwykle zdecydowani, aby podpisać umowę na długi okres. W przeciwieństwie do turystów czy studentów zwykle nie zależy im na szerokich możliwościach prowadzenia nocnego życia ani bliskości zabytków. Zdecydowanie częściej będą oni wybierać mieszkania i domy zlokalizowane w dzielnicach oddalonych od centrum, za to spokojnych i przyjaznych rodzinom z dziećmi. Tych najemców interesują zwykle osiedla z szerokim dostępem do sklepów, przedszkoli, szkół oraz zieleni. O wiele chętniej niż studenci czy turyści będą również wybierać mniejsze miejscowości oraz obrzeża dużych miast.
Dzielnica miasta
Tak jak już wspominaliśmy, od dzielnicy bardzo zależy przyszła rentowność inwestycji. Dzielnice uważane za niebezpieczne i owiane złą sławą raczej nie będą przyciągać najemców. Centrum również nie zawsze będzie najlepszym wyborem – dla wielu potencjalnych najemców może okazać się nieatrakcyjne ze względu na nieustanny hałas i zgiełk. Doskonałą lokalizacją będą dzielnice rozwijające się, ulokowane na tyle blisko centrum, aby bez problemu można tam było w krótkim czasie dojechać komunikacją miejską, ale również samowystarczalne i oferujące dostępność różnorodnych punktów oraz lokali usługowych. Nabierają doświadczenia na rynku nieruchomości, z czasem zaczniesz rozpoznawać, które dzielnice mają wysoki potencjał na rozwój, a które raczej należałoby sobie odpuścić.
Inne inwestycje w okolicy
Sprawdź, jakie plany na inwestowanie w danej dzielnicy ma miasto. Czy w ciągu najbliższych lat w okolicy ma stanąć szkoła, czy będzie tędy przebiegała linia metra, a może dane osiedle ma w ciągu roku zdecydowanie poszerzyć swój zasięg? W zależności od typu inwestycji, które powstają w danej części miasta, atrakcyjność nieruchomości może się zwiększać albo zmniejszać.
W jakim mieście opłaca się kupić mieszkanie pod inwestycje?
Czy istnieją miasta, które zawsze będą dobrym wyborem w przypadku inwestowania w nieruchomości? Nie możemy jednoznacznie przewidzieć przyszłości różnorodnych lokalizacji na rynku inwestycyjnym, można jednak wyróżnić kilka miast, których pozycja wydaje się całkowicie niezagrożona.
Należy do nich oczywiście Warszawa. Jako stolica kraju jest miejscem atrakcyjnym turystycznie, charakteryzuje się również największym zróżnicowaniem możliwości kariery. Warszawa jest jednocześnie najdroższym miastem, jeśli chodzi o ceny nieruchomości, dlatego jeśli chcesz inwestować właśnie tutaj, musisz liczyć się z tym, że nakład środków finansowych, które będziesz musiał w to włożyć, może okazać się bardzo wysoki.
Dobrym wyborem będą też pozostałe miasta wojewódzkie – zwłaszcza Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Kraków, jako miasto uniwersyteckie oraz atrakcyjne turystyczne, co roku przyciąga ogromne grupy osób zainteresowanych najmem – nie musisz się obawiać o popyt. Jeśli chcesz wiedzieć, czy inwestowanie w rynek najmu w Krakowie jest opłacalne, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Dobrym wyborem inwestycyjnym będzie również Wrocław, z kolei Gdańsk cechuje się niezwykłą atrakcyjnością zwłaszcza w przypadku turystów. W tym mieście dobrą strategią inwestycyjną może okazać się najem krótkoterminowy.
Inne miasta wojewódzkie, zwłaszcza te uniwersyteckie, również mogą być atrakcyjne na rynku inwestycyjnym. Ponadto charakteryzują się często niższymi cenami zakupu – jeśli zatem nie dysponujesz środkami na zakup mieszkania pod inwestycję w Warszawie, możesz sprawdzić także inne możliwości.
Wybór odpowiedniej lokalizacji nieruchomości jest kluczowy, jeśli zależy Ci na jak największych zyskach z inwestycji. Mamy nadzieję, że kierowanie się naszymi wskazówkami umożliwi Ci wybranie oferty idealnej, dostosowanej do Twoich potrzeb, celów oraz możliwości finansowych. Życzymy powodzenia!